Nasze życie bez dwóch zdań obecnie napędzają zmiany technologiczne czy biznesowe. W wyniku tego coraz rzadziej płacimy gotówką, gry ruletka za darmo wybierana jest przez nas online, a wiele rozwiązań spalinowych zastępowanych jest przez elektryczne. Postanowiliśmy w związku z tym zebrać kilka ciekawych trendów biznesowych i technologicznych, które już są widoczne bądź będą w 2021 roku.

Odpowiedzialny konsumpcjonizm

Coraz częściej nasze wybory żywieniowe czy też konsumpcyjne są mocno przemyślane. Jesteśmy bardziej świadomi, że obecny ślad działalności człowieka na świecie jest zbyt zauważalny. Dlatego też wybieramy więcej produktów fair trade, związanych z recyklingiem, zmniejszoną ilością odpadów. Stawiamy zatem na zrównoważony rozwój, gdzie liczą się dla nas względy nie tylko ekonomiczne, lecz i ekologiczne. Sporo osób woli zapłacić więcej, jednak wiedząc, że w ten sposób wybiera bezpieczniejsze i zdrowsze produkty.

Ekologia w komunikacji

Wiele krajów podpisało właśnie umowy, że zobowiązuje się o kilkadziesiąt procent obniżyć dotychczasową emisję CO2. Aby do tego doszło, nie tylko istotna jest redukcja z węgla i ropy jako paliw, lecz także zmiany w komunikacji. Coraz częstszym zatem widokiem na drogach są samochody czy autobusy elektryczne. Do tego dochodzą skutery, rowery czy hulajnogi elektryczne. Te ostatnie sprawiły, że w miastach coraz więcej osób rezygnuje nie tylko z samochodu, lecz także i komunikacji miejskiej. Ta druga z kolei jest systematycznie rozbudowywana, co daje mieszkańcom większą możliwość codziennego podróżowania do pracy czy na zakupy. Wielce prawdopodobne jest to, że niektóre kraje zaczną nakładać podatki na samochody z dieslem czy silnikiem benzynowym, a same strefy miejskie, w szczególności centra, będą zakazane dla takich pojazdów.

Dezinformacja

Niestety jest to jeden z negatywnych trendów w obecnych czasach. Coraz częściej mamy bowiem do czynienia z nieprawdziwymi informacjami czy też tak zwanymi fake newsami rozpowszechnionymi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Takie informacje są o tyle niebezpieczne, że mogą wpływać na wyniki wyborów, napięcia i konflikty etniczne. Już na przestrzeni kilku lat rządy czy pewne grupy wykorzystywały fake newsy do realizacji własnych celów, a w Azji doszło do nawet czystek etnicznych. Jednym z największych zagrożeń jest tak zwane deepfake, czyli technologia pozwalająca zamieniać twarze osób na filmach i zdjęciach. Nie jest zatem trudno odszukać materiały pornograficzne z twarzami polityków, gwiazd filmu czy muzyki. W przyszłości taka technologia może być wykorzystywana w polityce.

Dodaj komentarz