Zdałeś maturę i nie wiesz co dalej? Twoją mocną stroną są przedmioty humanistyczne? Jeśli Twoja odpowiedź na powyższe pytania brzmi „tak”, zapoznaj się koniecznie z naszym artykułem, który pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Przyszłość jest w Twoich rękach!

Rynek pracy humanistów

Według aktualnych danych, jednymi z najbardziej przyszłościowych kierunków są fakultety z zakresu nauk ścisłych i ekonomicznych takie jak: Informatyka, Logistyka, Inżynieria produkcji, Ekonomia, Finanse i rachunkowość. Sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana w przypadku humanistów, na których zapotrzebowanie jest znacznie mniejsze niż w przypadku osób uzdolnionych w zakresie nauk technicznych, ścisłych i ekonomicznych. Miejsc pracy w największym stopniu brakuje głównie dla absolwentów politologii, filozofii, historii, kulturoznawstwa. Jak zatem właściwie podjąć decyzję i uniknąć nieprzyjemności, związanych z bezrobociem? Poniżej przedstawiamy listę pięciu, najbardziej prestiżowych kierunków z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, które mogą zaoferować pracę, pozwalającą na przyzwoity zarobek.

Architektura informacji

Jest to nowoczesny, a zarazem prężnie rozwijający się kierunek studiów, łączący w sobie elementy grafiki, informatyki oraz projektowania. Czy zastanawiałeś się może, czym zajmuje się UX Designer? Za tym tajemniczym i oryginalnym pojęciem kryje się użyteczność informacji, która jest tajnikiem oddziaływania na odbiorcę. Zatem UX Designer dba o relacje z klientem, uwzględniając jego indywidualne potrzeby np. poprzez badania upodobań użytkowników. Plusami tej profesji są wysokie zarobki i szeroki wachlarz ofert.

Lingwistyka stosowana

Wspaniała przyszłość zawodowa jest szansą dla osób z dobrą znajomością języków obcych, dlatego właściwym wyborem mogą być studia lingwistyczne. Prężnie rozwijającą się gałęzią przemysłu jest turystyka i handel międzynarodowy. Wobec tego absolwenci tego typu kierunków mają duże szanse na znalezienie pracy. Program studiów opiera się na opanowaniu znajomości 2 języków obcych na poziomie co najmniej C1. Osoby kończące Lingwistykę stosowaną mogą również podjąć pracę w szkole jako nauczyciel danego języka obcego.

Logopedia

Dużą przewagę na rynku pracy ma również logopeda dziecięcy. Problem z prawidłową komunikacją u dzieci nie istnieje od dziś, dlatego mamy bardzo dużo przypadków, u których niezbędne jest korygowanie wad wymowy. Teoretycznie logopeda to zawód medyczny, jednak program studiów opiera się na przedmiotach, związanych z pedagogiką i psychologią, a także polonistyką i jest ukierunkowany głównie na metodykę prowadzenia właściwej terapii, mającej na celu eliminację barier w komunikacji. Dlatego kierunek ten nie powinien sprawiać trudności przeciętnemu humaniście. Po studiach najbardziej opłacalnym przedsięwzięciem jest otwarcie własnego gabinetu, oferującego konsultacje logopedyczne.

Animacja kultury

Kierunek ten przeznaczony jest głównie dla osób kreatywnych, energicznych i towarzyskich. Nie bez przyczyny rośnie zapotrzebowanie na animatora czasu wolnego, który nie tylko dostarcza ciekawych form rozrywki i zabawy, ale i rozwija zainteresowania ludzi, organizując wycieczki, występy muzyczne lub teatralne, zawody sportowe. Wiele firm poszukuje animatora hotelowego. Animator może pracować zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi.

Marketing internetowy

W dobie cyfryzacji istnieje zapotrzebowanie na treści tworzone w internecie lub za pośrednictwem mediów społecznościowych. Przedsiębiorcy promują swoje produkty/usługi głównie drogą elektroniczną, wykorzystując coraz to nowsze narzędzia typu blogi, pozycjonowanie stron internetowych firmy czy Facebook Ads. Dlatego właśnie e-marketing jest przyszłościowym kierunkiem, łączącym aspekty technologii informacyjnej oraz nauk o komunikowaniu.

Wymieniliśmy 5 kierunków studiów z zakresu nauk humanistycznych, które naszym zdaniem ułatwią przyszłym absolwentom poszukiwanie pracy. Jednak sam tytuł to za mało, liczy się głównie praktyka i umiejętności, które można poszerzać poprzez kursy i szkolenia. A Ty co wybierasz?

Dodaj komentarz