Twoje stopy są narażone na ogromny wysiłek w ciągu dnia. Zabierają Cię z miejsca na miejsce, pomagają utrzymać równowagę i podtrzymują całe Twoje ciało. Nic więc dziwnego, że potrafią przysparzać dyskomfortu, bólu i schorzeń, z którymi ciężko mierzyć się bez pomocy specjalisty. Według American Academy of Podiatric Sports Medicine, jeden na pięciu dorosłych doświadcza bólu stóp regularnie. Problemy te mogą mieć różny charakter, od odcisków i odgniotków, po wrastające paznokcie, spierzchnięte i pękające pięty, po bardziej poważne schorzenia jak np. grzybica stóp. Z czym jeszcze muszą mierzyć się nasze stopy?

Buniony

Bunion to stan, w którym duży palec u nogi przesuwa się w kierunku pozostałych palców, a staw u jego podstawy ulega zapaleniu i puchnie, powodując wystawanie stawu. Buniony mogą powstać z wielu powodów, ale najczęstszą przyczyną ich powstawania jest noszenie zbyt wąskich lub zbyt krótkich butów. Leczenie sprowadza się do kupna odpowiedniego, wygodnego i dopasowanego rozmiarem obuwia i codziennej pielęgnacji.

Nagniotki

Nagniotek to stwardniały obszar skóry na stopach spowodowany tarciem, naciskiem lub złym obuwiem. Nagniotki mogą pojawiać się jako czerwone, spuchnięte obszary na wierzchu stóp, palcach lub dłoniach. Zapobiegać powstawaniu nagniotków można poprzez noszenie dobrze dopasowanego obuwia oraz stosowanie kremów i wkładek łagodzących nacisk na dotknięte nimi obszary stóp.

Spuchnięte stopy

Obrzęk stóp może mieć wiele przyczyn, między innymi:

  • nadmierne stanie i utrzymywanie ciężaru ciała,
  • zbyt mała aktywność fizyczna prowadząca do słabego krążenia krwi,
  • przyjmowanie zbyt małej ilości płynów i odwodnienie,
  • ciąża,
  • słaby drenaż węzłów chłonnych

Aby zapobiegać opuchliźnie stóp warto wprowadzić do swojego stylu życia więcej ruchu, wypijać spore ilości wody, zainwestować w wygodne i przewiewne obuwie, a także korzystać z kąpieli wodnych. Moczenie stóp w profesjonalnych i odpowiednio dobranych preparatach nie tylko zmniejszy obrzęk, ale przyniesie ukojenie w bólu, odświeży stopy i poprawi wygląd skóry. Żeby znaleźć odpowiednie kosmetyki i środki do pielęgnacji stóp, warto zajrzeć do https://sklep.ileopard.pl/, sklepu podologicznego, który przeznaczony jest dla profesjonalistów zajmujących się na co dzień pielęgnacją i leczeniem schorzeń dolnych kończyn, jak i Klientów, którzy w zaciszu domowym pragną zwiększyć komfort wyglądu i funkcjonowania stóp.

Ból pięty (Plantar Fasciitis)

Plantar Fasciitis to stan, który powoduje ból w pięcie lub całej podeszwie stopy i chociaż zazwyczaj dotyczy biegaczy, może przydarzyć się każdemu. Powięź podeszwowa jest pasmem tkanki, która łączy kość piętową z palcami i podtrzymuje całe ciało, gdy stoisz, biegasz lub chodzisz. Gdy dochodzi do zapalenia rozcięgna podeszwowego, powoduje to ból śródstopia, a tym samym utrudnia przemieszczanie się. Pomocne mogą okazać się okłady z lodu, zmiana obuwia, a nawet przyjmowanie witaminy B12.

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie powodują dyskomfort i ból. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe obcinanie paznokcia i próba nadania mu zaokrąglonego kształtu lub zbyt głębokie wycinanie. W efekcie paznokieć odrastając łączy się z opuszkiem i wrasta w skórę. Każda kolejna próba wydostania go z naszego ciała, jedynie pogłębia dolegliwość sprawiając, że odczuwamy ból nie tylko podczas obcinania paznokci. Warto też zaznaczyć, że przyczyną wrastających paznokci mogą być problemy z cukrzycą lub krążeniem. Najlepszym sposobem na przywrócenie paznokciom właściwego toru odrastania jest wizyta u podologa, kosmetyczki oraz stosowania kremów i preparatów dedykowanych schorzeniu, które z powodzeniem znajdziemy w sklepie podologicznym iLeopard.

Dodaj komentarz