W życiu popełniamy sporo błędów i często za nie przepraszamy. To bardzo ważny element rozwoju osobistego i pracy nad sobą. Jednak zdarza nam się przepraszać za rzeczy czy zachowania, które nie są niczym złym i osoby, które mogą mieć do nas z ich powodów jakiś wyrzut, po prostu nie życzą nam dobrze. Oto lista pięciu rzeczy, za które nie musisz, a nawet nie powinieneś przepraszać!

Zakończenie toksycznej relacji

Związki czasami się kończą, nawet te najlepiej dobrane, a toksyczne relacje trzeba ucinać gdy tylko jest okazja. Jeśli czujesz się z kimś źle, nie bój się odciąć od tej osoby. Pamiętaj, że nie jesteś winna/winien niczego osobie, która jest agresywna lub toksyczna. Nie daj sobie wmówić, że nie powinnaś/powinieneś tego robić, bo jesteście razem już długo i teraz nie wypada kończyć związku albo że to twoja wina, że się rozpada. A już tym bardziej nie przepraszaj, że chcesz go zakończyć. W ten sposób tylko wpędzisz się w poczucie winy i dasz się przekonać, że robisz źle!

Niemienie czasu

Nie ma niczego złego w byciu zmęczonym albo zwyczajnym niemieniu czasu na zrobienie czegoś. Nie musisz tłumaczyć się ze wszystkich twoich obowiązków, gdy odmawiasz spotkania się z kimś, nie musisz też za to przepraszać. Pamiętaj, że masz prawo zarządzać swoim czasem tak, jak tylko masz ochotę i nawet jeśli masz wobec kogoś zobowiązanie, postaraj się dopasować plany tak, aby Ci pasowały. Nie przyjmuj nowych zaproszeń zwłaszcza wtedy, gdy jesteś już umówiona/umówiony na jakieś spotkanie, nie ważne, czy ta osoba jest Ci bliższa, czy nie. Szanuj czas wszystkich tak samo!

Wydawanie swoich własnych pieniędzy

Nie daj sobie wmówić, jak masz wydawać pieniądze ani na co nie możesz ich wydawać. Jeśli nie masz założonego z nikim wspólnego budżetu, twoje pieniądze to tylko twoja sprawa i masz prawo wydawać je, na co chcesz! Jeśli zarabiasz sam/a i nie musisz z nikim dzielić kosztów, możesz wydawać pieniądze na przyjemności i rozrywkę. Nie należy oczywiście być przesadnie rozrzutnym, ale hamowanie się i odmawianie sobie czegoś, na czym bardzo nam zależy tylko dlatego, że ktoś odradził nam zakupu, jest nie tylko krzywdzeniem siebie, ale też pozwalaniem na to, aby ktoś przejął kontrolę nad twoimi finansami.

Proszenie o pomoc

Niestety nie jesteśmy ekspertami od wszystkiego, a nasze zdolności psychiczne i fizyczne są ograniczone. Dlatego czasem trzeba poprosić kogoś o pomoc. Nie należy się tego wstydzić czy wystrzegać, po to każdy z nas zna się na czymś innym, żeby pomagać w razie potrzeby. Nie jest to też powód do przeprosin. Nie jest to coś złego ani krzywdzącego. Za udzieloną nam pomoc należy podziękować i w przyszłości się odwdzięczyć, ale przepraszanie za to, że jej potrzebujemy, zupełnie nie jest konieczne. Przez to obniżamy swoją samoocenę i uczymy się, że proszenie o pomoc to coś wstydliwego.

Osiąganie sukcesów

Zasłużone sukcesy to coś, co powinno napawać nas dumą i umacniać w przekonaniach o naszej wartości. Jeśli jako jedyni ze sporej puli osób zwyciężamy, np. osiągamy pierwsze miejsce w jakimś konkursie, oznacza to, że poradziliśmy sobie najlepiej i nie jesteśmy niczego winni osobom, którym poszło gorzej. Nie przepraszaj nigdy osób, którym poszło gorzej od Ciebie w tej “rywalizacji”. Pogratuluj im osiągnięć i zaproponuj pomoc w przyszłości, ale nie dawaj im do zrozumienia, że jest Ci przykro, że nie wygrali. Da im to doskonałe pole do manipulowania Tobą i utwierdzą się w przekonaniu, że nie zasłużyłeś/zasłużyłaś na wygraną.

Dodaj komentarz