Chęć wprowadzenia pewnych zmian w naszym dotychczasowym sposobie odżywiania się bardzo często przychodzi do nas po Nowym Roku bądź też na wiosnę. Tymczasem, tak naprawdę każdy dzień jest dobry na to, aby zacząć bardziej dbać o to, co jemy, gdyż bezpośrednio wpływa to na nasze samopoczucie. Dobrze jest wiedzieć, że samo dobre odżywianie się to nie wszystko, gdyż zawsze powinno iść ono w parze z, chociażby minimalną aktywnością fizyczną. Według specjalistów powinna ona wynosić minimum pół godziny każdego dnia. Rozsądne połączenie tych dwóch aspektów może nam zapewnić zdrowe i długie życie. W jaki sposób prezentuje się piramida zdrowego żywienia?
Ogromna rola warzyw oraz owoców
Według wytycznych zawartych w piramidzie żywienia powinno się dodawać warzywa praktycznie do każdego posiłku. Są one lekkostrawne, niskokaloryczne i są prawdziwą kopalnią witamin i substancji odżywczych. Zawierają ważne dla zdrowia przeciwutleniacze i antyoksydanty. Dlatego też komponując swoją dietę, na pewno trzeba je wziąć pod uwagę i można je jeść praktycznie pod każdą postacią.
Można też zdecydować się na wsparcie specjalisty jeśli chodzi o komponowanie jadłospisu, wystarczy umówić się na konsultację dietetyczną i wówczas nie musimy martwić się o to, czy jemy zdrowo. Wystarczy wejść na stronę gabinetów dietetycznych, aby znaleźć miejsce, którego lokalizacja będzie nam odpowiadać. Wizyta u dietetyka pozwoli nam szybko dowiedzieć się, jakie nawyki powinniśmy wziąć pod lupę jako pierwsze. W naszej diecie jak najbardziej pożądane są także owoce w rozsądnej ilości. Są one źródłem witamin i mogą zaspokajać ochotę na słodki smak w naszej codziennej diecie.
Co dalej możemy znaleźć w piramidzie żywienia?
Czy potrzebna nam będzie wizyta u dietetyka, chcąc zmienić coś w swoim dotychczasowym sposobie żywienia? Podążając za wytycznymi z piramidy żywienia tym, o czym powinniśmy pamiętać, na co dzień są produkty zbożowe. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą produkty pełnoziarniste, które są też źródłem błonnika pokarmowego. W naszej diecie jest także miejsce na mięso oraz nabiał, czyli na produkty będące źródłem białka. Zalecanymi produktami jest drób, ryby czy rośliny strączkowe. Na samej górze piramidy żywienia są natomiast tłuszcze, których powinno być zdecydowanie najmniej.
Zdroworozsądkowa zasada 80/20
Każdy z nas jest inny i ma inne preferencje smakowe. Poza sztywnymi zasadami żywienia, które są tak naprawdę wiedzą ogólnodostępną, jest też kwestia naszych indywidualnych preferencji. Czasem ciężko jest nam się przekonać do niektórych produktów, których smaku po prostu nie lubimy. Dlatego też praktycznym podejściem jest zasada 80/20, gdzie 80% produktów, jakie wybieramy to te zdrowe wybory, a 20% to pewien margines dowolności, gdzie pozwalamy sobie na rzeczy, które po prostu lubimy. Każdy z nas ma pewną swoją równowagę, a najgorszym pomysłem jest przechodzenie na zbyt restrykcyjną dietę, na której ciężko będzie nam wytrwać. Wszelkie zmiany najlepiej wprowadzać stopniowo dbając o regularność i konsekwencje, które będą w stanie pomóc nam wytworzyć nowy, zdrowy nawyk żywieniowy. Po miesiącu/dwóch nowy nawyk powinien być dla nas już czymś oczywistym.