Pewnie, gdy tylko zobaczyłeś ją w sklepie, od razu przyszło Ci do głowy, że farba do betonu na zewnątrz to idealny sposób na zmianę koloru wszystkich Twoich betonowych powierzchni wokół domu. Oczyma wyobraźni już prawdopodobnie widzisz swój płot w zupełnie nowym kolorze. A może nawet przy pomocy tej farby można by pomalować ten betonowy placyk przed garażem, bo po kilku latach już nie wygląda tak pięknie, jak kiedyś.
Czy jednak taka farba rzeczywiście nadaje się do pomalowania wszystkich zewnętrznych betonowych powierzchni? Czy nie spowoduje, że będą się kruszyć i pękać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym krótkim poradniku, którego głównym tematem są sposoby na możliwie budżetowe dokonanie poprawek w estetyce zewnętrznych dekoracji, płotów i wszystkich innych elementów wykonanych z betonu. Sprawdź, co kupić i co z tym zrobić, aby osiągnąć jak najbardziej zadowalające efekty.
Do jakich powierzchni nadaje się farba do betonu na zewnątrz
Prawie każda powierzchnia może zostać pomalowana za pomocą świeżej warstwy farby i beton nie jest wyjątkiem. W zależności od zastosowania i efektu, jaki chcesz uzyskać, farba do betonu na zewnątrz jest świetnym sposobem na bardzo szybką zmianę koloru nudnego i beznadziejnie szarego betonu. Jeśli zastanawiasz się, czy malowanie betonu to dobry pomysł, to prawdopodobnie nie zetknąłeś się do tej pory ze specjalistycznymi farbami, które od początku zostały tak zaprojektowane, aby jak najlepiej sprawdzać się w tej właśnie roli. Jeśli próbowałeś wcześniej malować powierzchnie betonowe i efekty były dalekie od tego, czego się spodziewałeś, prawdopodobnie użyłeś farby, która nie jest do tego przeznaczona. Właśnie o tym dowiesz się z tego artykułu i kolejne próby pozwolą Ci na zrealizowanie swoich estetycznych wizji. Zatem – do dzieła!
Czy farba do betonu na zewnątrz rzeczywiście dobrze kryje beton?
Prawie każdą powierzchnię betonową, która jest w dobrym stanie, można pomalować. Wyjątku nie stanowią nawet powierzchnie, których tradycyjnie nigdy się nie malowało – podłogi i betonowe ściany zewnętrzne, szczególnie w takich miejscach jak patia, chodniki i wnętrza basenów. Wystarczy upewnić się, że powierzchnia jest czysta i wolna od naniesionych na nie powłok zabezpieczających lub uszczelniaczy, które mogłyby uniemożliwić przyleganie farby. Oczywiście, po zakończeniu malowania na wszystkich powierzchniach, które takich powłok wymagają, trzeba będzie nanieść je ponownie.
W tym miejscu warto poczynić pewnie zastrzeżenie. Pamiętaj, że cudów nie ma. Każda farba do betonu na zewnątrz stanowi powłokę powierzchniową i jest podatna na ścieranie. Dlatego nie będzie stanowić najlepszego wyboru do pomalowania obszarów o wyjątkowo dużym natężeniu ruchu, takich jak np. betonowe podjazdy. W takich zastosowaniach lepiej sprawdzi się bejca na bazie kwasu lub utwardzacz barwiący na sucho.
Czym różni się farba do betonu na zewnątrz od bejcy do betonu?
Bejca do betonu na bazie kwasu i farba do betonu na zewnątrz różnią się między sobą sposobem reagowania z betonem. Bejce na bazie kwasów faktycznie przenikają i reagują z solami i minerałami w betonie, nadając bogate, głębokie, półprzezroczyste odcienie. Chociaż kolor jest długotrwały i nie odpryskuje ani nie łuszczy się, może być nieprzewidywalny i będzie się różnić w zależności od składu betonu. Farba do betonu jest niereaktywna (podobna do bejcy na bazie wody) i wypełnia pory na powierzchni betonu, uzyskując nieprzejrzysty, jednolity kolor. Jej wadą jest jednak to, że z czasem farba może się odpryskiwać i łuszczyć, zwłaszcza jeśli nie przygotujesz odpowiednio powierzchni.
W przeciwieństwie do bejc kwasowych, które należy nakładać opryskiwaczem, większość farb do betonu można nakładać za pomocą zwykłego pędzla lub wałka. Czyszczenie również jest łatwe, ponieważ większość farb do betonu to formuły na bazie lateksu akrylowego na bazie wody. Bezpieczniejsze są również farby do betonu, zwłaszcza w pomieszczeniach. Podczas pracy z bejcami na bazie kwasu należy podjąć środki ostrożności, ponieważ często zawierają one żrące składniki, które mogą powodować podrażnienie oczu i skóry oraz wytwarzać silny zapach.