Wiele osób zastanawia się, czy mocny trening na siłowni wpłynie jakkolwiek na ich sen. Mitów na ten temat świat już zdążył ułożyć całą masę. Nie zmienia to jednak faktu, że odpowiednia dawka snu jest niezbędna organizmowi do tego, aby się w pełni zregenerował. Zbyt mała ilość snu doprowadzi w konsekwencji do przeciążeń, a następnie kontuzji i wypalenia związanego z chodzeniem na siłownię. A jak wiadomo – motywacja do ciężkich treningów to podstawa. W jaki sposób siłownia wpływa na sen?

Siłownia przed snem i mity z tym związane

U wielu osób można spotkać się z przekonaniem, że trenowanie w późnych godzinach wieczornych może przyczyniać się do trudności z zasypianiem i zakłócać spokojny sen. W myśl tego, trenerzy najczęściej zalecali, aby ostatnie ćwiczenia były wykonywane maksymalnie trzy godziny przed snem. Chodzi tutaj o pobudzenie organizmu, jakie jest wywoływane przez aktywność fizyczną.

Podczas treningu podnosi się poziom adrenaliny, temperatura ciała oraz tętno. Okazuje się jednak, że regularne ćwiczenia znacząco poprawiają jakość snu, a ewentualne problemy z zaśnięciem mogą być cechą indywidualną. Według badań, które były już licznie prowadzone, można wywnioskować, że aktywność fizyczna przyczynia się do lepszego zasypiania.

Ponadto wyniki z National Sleep Foundation, które zostały przeprowadzone na tysiącu ochotników z Ameryki, wskazują, że 83 procent aktywnych ludzi znacznie lepiej zasypia, niż te, które sportu nie uprawiają. Dodatkowo w tym badaniu tylko 3 procent osób ćwiczących wieczorem zgłosiło problem z zasypianiem w dni treningowe.

Czy siłownia przed snem to dobry pomysł?

Jak to już zostało wcześniej opisane, istnieje wiele opinii, które mówią o tym, że zasypianie po treningu jest utrudnione. Twierdzenie te nie jest do końca prawdą, a trening w godzinach wieczornych nie musi sprawiać, że pojawią się problemy ze snem. Jest to szczególnie istotna informacja dla  osób, które ze względu na szkołę, pracę lub inne czynniki nie są w stanie ćwiczyć w dzień. Wówczas tylko wieczór jest odpowiednim momentem, aby wykonać zaplanowaną jednostkę treningową.

Ważne jest także to, że trening o późnej porze nie sprawia, że można spać krócej. Do optymalnej regeneracji sen powinien trwać minimum 8 godzin. Jest to ogólnie przyjęta norma, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że każdy organizm jest inny. Dla jednej osoby już 6 godzin będzie w pełni wystarczające. Należy także pamiętać, że zbyt krótki sen nie tylko powoduje zmęczenie, ale także wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu i w efekcie może przekładać się to na wolniejsze spalanie tłuszczu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://sembella.pl/porady/czy-silownia-przed-snem-to-dobry-pomysl/.

Siłownia przed spaniem – podsumowanie

Bez względu na to, czy ktoś woli robić trening w godzinach wieczornych, czy ma to być kilka prostych ćwiczeń o tej porze, to warto poświęcić kilkanaście minut na aktywność fizyczną. Jest ona bardzo ważny elementem wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Przyczynia się do redukcji masy ciała, czy też jej budowania. Przed snem warto postawić na jednostkę treningową skupiającą się na wytrzymałości i ćwiczeniach oporowych.

Dodaj komentarz