Obrus czy cerata, to obowiązkowy element stołu naszych mam i babć. Ale czy na pewno nadal? Czy lubimy obrusy? Czy ich używamy? Owszem i to okazuje się, że ciągle bardzo często. W restauracjach, hotelach, domach rodzinnych. Obrusy nadal królują i przechodzą transformacje niczym modna odzież.

Cerata idealna na wszystko

Widzieliście elegancki biały obrus ze wzorem, w który po wylaniu kawy wcale jej nie pije? To możliwe. Prawdopodobnie to była cerata. Forma syntetycznego nakrycia stołu. Aktualnie elegancki wzór cerat jest często nie do odróżnienia na oko od obrusu. Pewność dopiero uzyskamy po dotknięciu. Taka forma obrusu popularna jest w hotelach i restauracjach (więcej o obrusach hotelowych przeczytasz tutaj http://www.krispol1liga.pl/). Pięknie wyglądają, łatwo się czyszczą i dezynfekują, a dzisiaj to bardzo ważne.

Obrus plamoodporny

Ten wynalazek także cieszy się nieustanną popularności, łatwo się spiera z niego plamy, jednak już nie jest w 100% aż tak plamoodporny i dezynfekowany od razu po odejściu od stołu gości. Często restauracje nadal używają obrusów, a wiecie, dlaczego? Żeby w łatwy sposób manewrować kolorystyką wnętrza i klimatem. Obrus także zakrywa niedoskonałości stołu, a te często bywają zniszczone, porysowane. Tańszym zabiegiem jest wymienianie obrusów niż stołów w lokalu.

Obrus we współczesnej młodej rodzinie

Obrus w domu, którego wnętrze jest współczesne, raczej się nie pojawia. A jeśli w domu mieszkają małe dzieci, to już w ogóle niespotykane, bo dzieci plamią. Myślę, że młoda mama musiałaby mieć co najmniej po trzy obrusy na dzień. Ewentualnie ładna cerata sprawdzi się przy pociechach. Ale obrus to też niebezpieczeństwo. Wyobraźmy sobie dzieciątko, które zaczyna stawać. Staje pierwszy raz, łapie się nogi, a potem obrusu. Szczęście, gdy stół jest pusty, wtedy będzie tylko mały siniak na główce. Jednak wyobraźmy sobie, że na stole jest szkło i gorące napoje. Zapewne słyszeliście o takich sytuacjach. A więc obrusom w domu z dziećmi mówimy stanowcze „nie”. No, chyba że jest to czas świąt. Wtedy się poświęcamy i dobrze pilnujemy dzieci.

Dodaj komentarz