Posiadanie pięknego, równego i gęstego trawnika to zmora wielu osób. Każdy, kto posiada ogród chciałby, żeby jego trawa była obiektem zazdrości sąsiada. Nie zawsze jednak wszystko idzie po naszej myśli.

Wysiew czy rolka

Istnieją dwie metody zakładania trawnika. Pierwszą jest tradycyjny wysiew trawy. Drugą metodą jest wyłożenie gotowej darni z rolkach. Każda z tych metod ma swoich sprzymierzeńców. Niewątpliwie pierwsza z nich jest znacznie tańsza od gotowych rolek, jednak należy się zastanowić która będzie opłacalna na dłuższą metę i jaki efekt chcemy uzyskać. Obie metody można wykonać własnoręcznie, albo zlecić doświadczonej ekipie. W przypadku wysiewu niestety nie mamy gwarancji, czy nasiona się przyjmą i czy trawnik urośnie według naszych oczekiwań. Należy wykazać się dużą cierpliwością i zamiłowaniem do prac ogrodowych w przypadku samodzielnego wysiewu, może się bowiem okazać, że będzie potrzebny dodatkowy wysiew. Trawa z rolki daje nam gotowy efekt. Jest już odpowiednio wyrośnięta i zadbana. Teraz musimy tylko zadbać o jej prawidłowe ukorzenienie. Minusem może się jednak okazać koszt instalacji darniny w naszym ogrodzie.

Koszt wysiewu trawy

Nasiona do wysiewy trawy możemy zakupić już od 20 złotych za kilogram. W sklepach znajdziemy nasiona z wyższej półki cenowej, jednak musimy się zastanowić, co nam się bardziej opłaca. Kilogram produktu starcza bowiem na obsianie terenu o powierzchni ok 30 m2. W przypadku dużych ogrodów, rzędu 1000 m2 koszty zaczynają się zwiększać. Niestety ze względu na jakość ziemi, warunki atmosferyczne oraz mimo standardowej pielęgnacji nie mamy nigdy pewności, że trawa wyrośnie bujna i gęsta. Co więcej musimy doliczyć dodatkowe koszty związane na zakup ziemi lub piasku do przykrycia nasion. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne wysianie, to powinieneś zmieścić się w powyższych kosztach, jednak dla pewności należy doliczyć jeszcze koszt dosiewu trawy, aby nie powstały przerzedzone miejsca na Twoim trawniku. W przypadku zatrudnienia ekipy montażowej, należy liczyć około 20-23 zł za metr kwadratowy plus koszty związane z przygotowaniem podłoża pod trawnik rzędu 13-15 zł/m2. Ceny są zróżnicowane w zależności od województwa, ale większość z nich oscyluje w tym przedziale.

Koszt założenia trawy z rolki

Założenie trawnika z rolki to jednorazowy, duży wydatek. Jest on jednak wart swojej ceny, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu może okazać się bardziej opłacalny niż wysiew nasion. Koszt trawnika z rolki oscyluje między 20 a 50 zł za metr kwadratowy, a więc w przypadku ogrodu o powierzchni 1000 m2 jednorazowy wydatek jaki musimy ponieść, to nawet 50 tysięcy złotych.

Plusy trawy z rolki:

  • Idealny trawnik zaraz po rozłożeniu
  • Jest łatwy w utrzymaniu
  • Nie pojawiają się na nim chwasty ani puste miejsca spowodowane wypłukaniem nasion lub wydłubaniem ich przez ptaki

Minusy trawy z rolki:

  • Odpowiednie przygotowanie podłoża
  • Koszt związany z transportem trawy w rolkach
  • Koszt montażu trawy

Wśród minusów przeważają kwestie związane z kosztami zakupu, dowozu i montażu gotowej trawy. Mimo wszystko uważany, że efekt wart jest swojej ceny. Jeżeli nie dysponujemy gotówką na tego typu inwestycje, to zawsze może nas wesprzeć kredyt na ogród. Obecnie banki udzielają kredytów gotówkowych na dowolne cele, jednym z nich może być zagospodarowanie zieleni w Twoim ogrodzie. Nie warto czekać, aż nasiona wykiełkują lub nie. Szkoda nerwów walkę z naturą.

System nawadniania

Podczas inwestowania w trawnik warto zapoznać się z ofertą instalacji automatycznych systemów nawadniania trawników. Możemy to zrobić jeszcze przed wysianiem lub montażem trawy, wtedy cała instalacja będzie ukryta w ziemi. Natomiast, jeżeli nie zrobiliście tego na tym etapie prac ogrodowych, to można wykorzystać systemy dedykowane do nawadniania na gotowych trawnikach. Są one bezinwazyjne i nie zniszczą naszych terenów zielonych. Kosztorysy są wykonywane indywidualnie w przypadku poszczególnych ogrodów. Przed projektem konieczna jest konsultacja i pomiar parametrów źródła wody (ok. 100 zł), kosztorys z projektem graficznym (od 300 zł), a także badanie gleby (od 100 zł) oraz plan nawożenia trawników (ok. 400 zł).

Dodaj komentarz