Media społecznościowe na dobre wkroczyły do naszego codziennego życia. Początkowo wykorzystywane głównie przez młodych ludzi, obecnie grono ich użytkowników jest bardzo zróżnicowane pod względem wieku. Z jednej strony służą do utrzymywania kontaktu z dużą liczbą znajomych, a z drugiej – mogą mieć poważny wpływ na relacje międzyludzkie i zdrowie umysłowe.
Wpływ mediów społecznościowych na nasz umysł
Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że nieświadome i niekontrolowane korzystanie z mediów społecznościowych może wywoływać długofalowe, negatywne skutki. Naukowcy i specjaliści z dziedziny psychologii Uniwersytetu Kopenhaskiego wykazali, że przeglądanie treści udostępnianych przez naszych znajomych powoduje, że mimowolnie zaczynamy porównywać swoje życie, wygląd fizyczny, a także stan materialny do innych ludzi. W wyniku tego u niektórych osób może wystąpić poważne obniżenie poczucia własnej wartości, kompleksy, a nawet depresja.
Dlaczego warto świadomie korzystać z mediów społecznościowych?
Media społecznościowe mogą mieć zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podchodzimy do naszej aktywności w sieci. Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiodły, że dzięki świadomemu i odpowiedzialnemu korzystaniu z Facebooka, TikToka, Instagrama i innych serwisów społecznościowych możemy poprawić funkcjonowanie naszego mózgu, poszerzyć zakres wiedzy, odkryć nowe hobby, a nawet zdobyć motywację do samorozwoju.
Korzystanie z mediów społecznościowych – skutki negatywne
Bezrefleksyjne przeglądanie zdjęć i filmów udostępnianych przez naszych znajomych lub osoby powszechnie uważane za celebrytów, może skutkować pojawieniem się destruktywnego dla naszego zdrowia psychicznego uczucia zazdrości. Innym zjawiskiem, jakie odczuwają osoby silnie uzależnione od mediów społecznościowych jest tak zwane “FoMo” (ang. Fear of Missing out), czyli lęk przed byciem „offline” i przegapieniem ważnego dla nas posta, na którego nie zdążymy w porę zareagować i go udostępnić.
Czy media społecznościowe wpływają pozytywnie na nasze życie?
Pomimo tego, że wirtualna interakcja w mediach społecznościowych nie przynosi tak pozytywnych skutków dla naszego samopoczucia jak bezpośredni kontakt z ludźmi, to wciąż możemy czerpać wiele korzyści z korzystania z social media. Najczęściej wymienianym pozytywem jest zacieśnianie relacji międzyludzkich, szczególnie wśród młodzieży. Oprócz tego w mediach społecznościowych możemy odnaleźć ciekawe informacje ze świata sportu nauki, polityki, kultury i biznesu oraz przydatne poradniki.
Media społecznościowe umożliwiają:
- komunikowanie się z rodziną i przyjaciółmi z każdego miejsca na świecie;
- pozostawanie w kontakcie z dawnymi znajomymi ze szkół oraz miejsc pracy;
- pozyskiwanie nowych znajomości i budowanie listy kontaktów;
- nawiązywanie kontaktów z grupami osób o podobnych zainteresowaniach;
- promowanie i rozpowszechnianie własnych pasji.