Do ochrony przed Covid-19 od początku pandemii stosuje się dezynfekcję. Od czego jednak zależy skuteczność tego rodzaju zabiegów? I czy samodzielne przeprowadzenie dezynfekcji przeciwko SARS-CoV-2 ma sens? 

W tym artykule:

  • Od czego zależy skuteczność dezynfekcji przeciw SARS-CoV-2?
  • Najlepsze metody dezynfekcji
  • Inne sposoby odkażania
  • Samodzielna dezynfekcja przeciw Covid-19 – czy warto?

Pandemia na dobre zmieniła wiele naszych dotychczasowych przyzwyczajeń. Chyba nikogo nie dziwi już odkażanie powierzchni, wykonywane za pomocą przecierania ich środkiem na bazie stężonego alkoholu lub dezynfekcja dłoni. Ale czy tego rodzaju zabiegi rzeczywiście chronią przed Covid-19? Wyjaśniamy, jakie są najlepsze metody dezynfekcji.

Od czego zależy skuteczność dezynfekcji przeciw SARS-CoV-2?

Na początek zastanówmy się jednak, od czego zależy skuteczność dezynfekcji przeciw SARS-CoV-2? Dezynfekcja to inaczej odkażanie, w którym chodzi o obniżenie liczebności mikrobów m.in. takich, jak wirusy i bakterie na skażonych powierzchniach, przedmiotach czy też w powietrzu zamkniętym w pomieszczeniu. Dzięki likwidacji większości patogenów, przestają one być groźne dla człowieka. 

Ale skuteczność dezynfekcji w zwalczaniu zagrożenia mikrobiologicznego zależy od kilku czynników:

– rodzaju zastosowanego środka dezynfekującego, 

– stężenia roboczego dezynfektantu, 

– sposobu jego aplikacji, 

– czasu kontaktu z patogenem koniecznego do jego likwidacji, 

– rodzaju dezynfekowanej powierzchni. 

Najlepsze metody dezynfekcji

W praktyce dąży się zawsze do stosowania środków chemicznych o możliwie najszerszym spektrum działania. Jednakże w przypadku dezynfekcji przeciwko Covid-19 kluczowe jest to, aby dezynfekant zwalczał przede wszystkim wirusy osłonkowe, bowiem właśnie do tej rodziny należy SARS-CoV-2. 

Profesjonalną dezynfekcję wykonuje się zatem albo za pomocą zamgławiania ULV, albo ozonowania. Każdy z tych zabiegów, wykonany przez profesjonalną firmę DDD, skutecznie likwiduje cząsteczki koronawirusa, chociaż odbywa się to za pomocą różnych substancji. W zamgławianiu ULV stosujemy chemiczne, atestowane środki dezynfekujące. Natomiast w ozonowaniu używamy odkażających właściwości naturalnego utleniacza, czyli ozonu. W tym przypadku dodatkową korzyścią jest również neutralizacja zapachów. 

Inne sposoby odkażania

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę również na inne sposoby odkażania, aby wyjaśnić ich wątpliwą skuteczność. Na przykład powszechna rzekoma sterylizacja pomieszczeń za pomocą naświetlania ich promieniami UV zwykle okazuje się niewystarczająca w walce z Covid-19. Co prawda promieniowanie ultrafioletowe rzeczywiście zabija mikroby, ale te powierzchnie, których światło lampy UV nie dosięgnie, pozostaną skażone. 

Często spotyka się również urządzenia do sterylizacji czy dezynfekcji pomieszczeń uruchomione w trybie pracy ciągłej po to, aby na bieżąco odkażać porcje zasysanego do ich wnętrza powietrza. Pamiętajmy, że za pomocą takiego sprzętu pozbędziemy się może mikrobów unoszących się powietrzu, ale nie zdezynfekujemy skażonych powierzchni ani przedmiotów.  

Samodzielna dezynfekcja przeciw Covid-19 – czy warto?

W obliczu pandemii wiele osób przeprowadza lub zastanawia się nad wykonaniem samodzielnej dezynfekcji przeciwko Covid-19. Tymczasem skuteczność amatorskiego odkażania najczęściej pozostawia wiele do życzenia, chociażby z braku dostępu do profesjonalnych dezynfektantów czy nieumiejętnej aplikacji popularnych środków odkażających. 

Dlatego w praktyce najlepiej po prostu zlecić wykonanie dezynfekcji profesjonalnej firmie DDD. Wtedy zyskasz pewność, że zabieg tego rodzaju rzeczywiście ochroni Cię przed infekcją. Profesjonalna dezynfekcja często okazuje się również tańsza, niż amatorskie działania, wykonywane bez większego skutku.

Dodaj komentarz