Poszukiwania idealnego siodełka mogą okazać się trudniejsze, niż się wydaje. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma jednego uniwersalnego modelu siodełka, które byłoby wygodne dla każdego. Każdy z nas ma inną budowę anatomiczną, dlatego jest to kwestia bardzo indywidualna. Jakie wybrać? Co wziąć pod uwagę podczas jego zakupu?

Jaki rodzaj siodełka rowerowego będzie najlepszy?

Chociaż najlepsze siodełko rowerowe według ekspertów powinno być wąskie i twarde, trudno wytłumaczyć to osobom, które  na rowerze spędzają każdego dnia kilka godzin. W tym wypadku wygodna jest najważniejsza. Czym się kierować podczas zakupu siodełka? Szerokość i twardość siodełka musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika roweru, trzeba wziąć pod uwagę między innymi swoją masę ciała, a także teren, po którym będziemy się poruszać. Wybór siodełka rowerowego będzie zależeć także od rodzaju roweru, jaki posiadamy. Siodełko do roweru miejskiego powinno być inne, niż do modelu szosowego, crossowego czy górskiego. Co ciekawe, nie zawsze duże, miękkie siodełko to najlepszy wybór. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu siodełka?

Oczywiście w sklepach rowerowych można znaleźć siodełka dopasowane do typu roweru, co więcej sprzedawca bez wątpienia będzie w stanie pomóc nam w doborze odpowiedniego modelu. Chociaż może się wydawać, że miękkie i szerokie siodełka będą najwygodniejsze, nie do końca jest to prawdą, chyba że rowerem robimy wyłącznie krótkie przejażdżki po asfalcie. Nie ma też czegoś takiego, jak siodełka unisex, w końcu budowa ciała mężczyzny i kobiety się od siebie różnią.

Rozmiar to najważniejsza kwestia, zbyt szerokie siodełko może obcierać, zbyt wąskie nie da nam odpowiedniego podparcia. Jak dokonać dobrego wyboru? Rozmiar siodełka musi być podyktowany rozstawem kości kulszowych, co można zmierzyć przy pomocy specjalnego krzesełka, w sklepach rowerowych zazwyczaj jest taka możliwość.

Kolejna ważny element podczas doboru siodełka rowerowego, który powinniśmy wziąć pod uwagę to jego kształt. Tutaj dużo zależy od roweru, jaki posiadamy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że im bardziej wyprostowaną sylwetkę mamy podczas jazdy, tym większy nacisk spoczywa na siodełku. Tak, więc w przypadku poruszania się rowerem miejskim lub trekkingowym siodełko powinno być bardziej wyprofilowane, w rowerach przeznaczonych do bardziej agresywnej jazdy, lepiej sprawdzą się modele płaskie. 

Wybór siodełka jest niezwykle istotny i na tym elemencie roweru na pewno nie warto przesadnie oszczędzać. Należy zauważyć, że niektórzy producenci, nawet w przypadku rowerów z wyższej półki montują standardowe siodełka, z myślą, że użytkownik, tak czy inaczej, wymieni je na takie, przystosowane do jego indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz