Wielu z nas będzie miało sporo obiekcji przed postawieniem baniek dziecku. Te obawy są nieuzasadnione jeżeli zachowamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Większość lekarzy nie zaleca stawiania baniek u dzieci poniżej czwartego roku życia. Warto przestrzegać tych zaleceń. Główny powodem, dla którego nie powinno się stawiać baniek u dzieci zbyt małych jest brak pełnej współpracy i utrzymania dziecka w bezruchu. Pozycja ,w której stawia się bańki często jest niewygodna dla maluchów.
Bezpieczne stawianie baniek u dzieci zawiera się w pewnych przedziałach czasowych. U dzieci poniżej 14 lat czas przystawienia baniek nie powinien przekraczać 5 minut. Natomiast u dzieci starszych do lat 14 czas przystawienia baniek wynosi maksymalnie 10 minut. Oczywiście należy bezwzględnie przestrzegać przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu. U dzieci i dorosłych są one praktycznie tożsame. Zaliczyć do nich możemy choroby nowotworowe, aktywną gruźlicę, zaburzenia krzepnięcia krwi, znamiona i zapalenia skóry. Baniek nie powinniśmy stosować w przewlekłych chorobach powodujących wyniszczenie organizmu. Nie powinno stawiać się ich także w schyłkowych okresach ciężkich chorób. U dzieci coraz częściej diagnozuje się niedokrwistość. Ją również zaliczamy do bezwzględnych przeciwwskazań tego zabiegu.
Należy pamiętać, że baniek nie powinno stawiać się w okolicy dużych naczyń a w szczególności w okolicy serca. Nie stawiamy ich również na wyniosłościach kostnych takich jak łopatki, kręgosłup czy mostek. Pamiętamy również aby nie stawiać ich w okolicach nerek, żołądka i gruczołów piersiowych.
U dzieci, ze względu na ich ruchliwość zaleca się stawianie baniek bezogniowych. Są one dużo bezpieczniejsze niż bańki ogniowe. Ich stawianie nie wiąże się z ryzykiem poparzenia czy skaleczenia. Należy stawiać je słabo tzn. podciśnienie w nich powinno być średnie lub niewielki. Skóra i znajdujące się pod nią naczynia, są dużo delikatniejsze u dzieci niż u dorosłych i powinniśmy mieć to na uwadze. Nawet u dzieci powyżej 14 lat nie stosujmy silnego przyssania. Ze względu na ryzyko łatwego pojawienia się zbyt mocnych wybroczyn czy pęcherzy należy w sposób ciągły obserwować dziecko podczas stawiania baniek. W trosce o dobre samopoczucie malucha zaleca się delikatny masaż po zabiegu. Powoduje to jego lepsze samopoczucie i zwiększa szansę na to, że w przyszłości podda się zabiegowi bez protestu.
Warto pamiętać, że najlepsze efekty stawiania baniek uzyskuje się przy pierwszych symptomach choroby. Częstość i czas stawiania baniek u dzieci dobrze jest skonsultować z pediatrą. Przyjmuje się, że w ostrych chorobach bańki można stawiać w odstępie dwóch dni przez tydzień czasu. Nie powinno przekraczać się tego okresu. Ślady powstałe po zabiegu mają najczęściej charakter wybroczyn i są pożądanym efektem. Chociaż nie wyglądają estetycznie, to właśnie ich pojawienie się powoduje wzmożone działanie mechanizmów obronnych organizmu. Przed postawieniem baniek warto wytłumaczyć dziecku na czym będzie polegał zabieg, ile czasu zajmie i cel jego wykonania. Stwórzmy dziecku bezpieczne warunki, zadbajmy o intymność i poczucie komfortu. Pamiętajmy, że najlepszym doradcą podczas zabiegu jest zdrowy rozsądek. Jeżeli coś budzi nasz niepokój to wstrzymajmy się od zabiegu i skonsultujmy z pediatrą.