Dobroczynne i lecznicze właściwości roślin to zasługa olejków eterycznych. Potrafią one przede wszystkim wpływać na nasz system nerwowy – łagodzi bezsenność  i zmniejszać stres. Ale sprawdzają się także przy przeziębieniu. Jaka jest najpopularniejsza metoda leczenia za pomocą olejków eterycznych? Oczywiście aromaterapia.

Czym są olejki eteryczne?

Olejek eteryczny  nazywa się po łacinie oleum aetherium, oleum aethereum) to substancja zapachowa, znajdująca się w komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Każdy z nas doświadcza działania olejków eterycznych na co dzień. Zapach mięty, lawendy czy rozmarynu towarzyszą nam przy gotowaniu, znajdujemy te zapachy w kosmetykach, a także w naturalnych preparatach leczniczych.

Działanie olejku eterycznego odczujemy również krojąc cytrusy. Olejki eteryczne to substancje lotne, więc ich cząsteczki z łatwością unoszą się w przestrzeni. Można je jednak zamknąć w ciekłym stanie skupienia. Dodatkowo można taki olejek zredukować, dzięki czemu podniesie się znacznie jego stężenie i efektywność.

Aromaterapia – na czym polega?

Leczenie za pomocą zapachu nazywamy aromaterapią. Substancje zapachowe dostają się do organizmu przez nozdrza i uwalniają swoje dobroczynne lub nawet lecznicze działanie. Do aromaterapii można wykorzystać kąpiel, parówkę lub specjalne kominki do aromaterapii. Stosowane są również kadzidełka nasączone olejkami eterycznymi. Więcej na temat aromaterapii przeczytasz w artykule: https://swiatkneippa.pl/aromaterapia-naturalne-leczenie-zapachem/.

Popularną metodą na przeziębienie, jest zakrapianie olejkiem eterycznym ubrania lub poszewki poduszki. Stosuje się do tego głównie olejek eukaliptusowy. Olejek eteryczny w tłustym nośniku, jak na przykład wazelina może posłużyć do nacierania klatki piersiowej i pleców. Stosuje się także niewielkie ilości takiej mikstury do smarowania pod nosem. Warto wiedzieć, że pierwsze perfumy powstały właśnie z wymieszania roślinnych olejków eterycznych ze zwierzęcym łojem.

Olejki do aromaterapii

Jakie olejki stosowane są najczęściej w aromaterapii? Przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

  • Olejek eukaliptusowy – powszechnie stosowany na przeziębienie i infekcje dróg oddechowym. Doskonale udrażnia nos i ułatwia oddychanie. Ale olejek eukaliptusowy sprawdza się doskonale także w pielęgnacji skóry – pobudza ją do produkcji ceramidów, przez co skóra jest odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych.
  • Olejek lawendowy, skarb wśród olejków do aromaterapii. Uważany za zabójcę stresu i cudotwórcę w problemach skórnych. Kąpiel z olejkiem lawendowym gwarantuje przespaną noc i obniżenie poziomu napięcia. Z kolei skóra po zastosowaniu olejku lawendowego uspokaja się, znikają podrażnienia i drobne stany zapalne.
  • Olejek miętowy. Do podstawowych właściwości tego składnika możemy zaliczyć działanie przeciwzapalne i chłodzące. Zawarty w olejku miętowym tymol reguluje wydzielanie łoju, świąd skóry, dodaje włosom blasku i sprężystości, a nawet pomaga w walce z łupieżem i trądzikiem.
  • Olejek sosnowy wykorzystuje się przy infekcjach dróg oddechowych. Ma działanie wykrztuśne, wspomaga walkę z infekcją oraz odkaża drogi oddechowe.
  • Olejek jaśminowy jest afrodyzjakiem, ale wykorzystywany jest często z kosmetykach ze względu na uwodzicielski zapach. Ma doskonały wpływ na skórę. Nawilża, odżywia i uelastycznia naskórek.
  • Olejek bazyliowy. Poprawia koncentrację, pomaga na kłopoty ze snem, zwalcza wzdęcia, a także w leczeniu bólów: reumatycznych, migrenowych, miesiączkowych.

Dodaj komentarz