Zapewniają ochronę i dodają uroku – tak w skrócie można scharakteryzować markizy ogrodowe. Pozwalają one w pełnym komforcie korzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu. Cieszą się one popularnością zarówno w ogródkach restauracyjnych, jak i na prywatnych posesjach. Duża różnorodność modeli pozwala na idealne dopasowanie do niemal każdego rodzaju budynku. Co jeszcze warto o nich wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup we własnym zakresie?

Zalety markiz ogrodowych – dlaczego warto je zamontować?

Główną korzyścią jaką zyskujemy poprzez montaż markizy ogrodowej jest ochrona przed utrudnieniami związanymi z pogodną. Chodzi tu przede wszystkim o oświetlenie słoneczne, które w wybranych godzinach może być po prostu zbyt intensywne. Jest to nie tylko uciążliwe i może powodować dyskomfort, ale i szkodliwe, zwłaszcza przy dłuższym przebywaniu na zewnątrz.

Oczywiście markizy ogrodowe osłonią nas również przed lżejszymi opadami deszczu. Można wówczas ze spokojem relaksować się na balkonie lub tarasie. Gdyby zaś zanosiło się na silniejszą ulewę, da nam to czas na powrót do schronienia domu. A skoro już mowa o ochronie fizycznej, markiza powinna też zatrzymać takie drobne zanieczyszczenia jak pyłki czy liście. Wiele osób z pewnością ucieszy fakt, że to z kolei pozwoli dłużej cieszyć się czystymi oknami.

Mówiąc o zaletach omawianego produktu, nie można zapominać o aspekcie wizualnym. Jest to ciekawe urozmaicenie elewacji domu, które w zależności od naszych upodobań może elegancko komponować się z otoczeniem lub stanowić wyróżniający się akcent. Wybór w ofertach sklepów jest naprawdę duży, więc z łatwością powinniśmy znaleźć satysfakcjonującą propozycję.

Markizy ogrodowe – jak wybrać tę najlepszą?

Najważniejszą kwestią przy wyborze będzie jakość wykonania. W końcu markiza będzie musiała wykazać się odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Co zatem będzie miało tu znaczenie? Wszystkie części składowe produktu. Stelaż powinien być stabilny, najlepiej wykonany ze stali szlachetnej. Obudowa natomiast musi być szczelna. Niemniej jednak, trzeba mieć na uwadze, że markiza to nie zadaszenie stałe i nawet ta najwyższej jakości może zostać uszkodzona przez silniejsze wiatry czy burze. Pamiętajmy również, by markizy ogrodowe koniecznie składać na zimę, gdy mogłyby być narażone na obciążenie śniegiem.

Zastosowana tkanina z kolei zadecyduje w dużej mierze o kwestii estetycznej. Materiał powinien mieć atrakcyjny wygląd, ale i być odporny na zabrudzenia, blaknięcie oraz promieniowanie UV. Warto też poświęcić chwilę na zastanowienie się nad kolorem. Będzie to miało wpływ na poziom zacienienia oraz ogólną atmosferę stworzoną w połączeniu z światłem słonecznym.

Dość istotny będzie ponadto sposób obsługi markiz ogrodowych. Jest to głównie kwestia indywidualnych preferencji, choć w niektórych sytuacjach konkretny rodzaj może być bardziej polecany. Przykładowo, jeśli markiza jest zamontowana wyjątkowo wysoko, napęd ręczny może okazać się bardzo niepraktyczny.

Dodaj komentarz