Zastanawiacie się pewnie, dlaczego akurat rubin, a nie inny z kamieni szlachetnych zajmuje miejsce zaszczytnego króla klejnotów. Wszystko to, przez jego rzadkość występowania. Tenże piękny rubin, który występuje w barwach od różowej do krwistoczerwonej, jest rzadkim minerałem odmiany korundu. Stopień intensywności jego koloru jest zależny od domieszek, mianowicie bardziej czerwoną barwę wywołuje tlenek chromu, purpurową wanad zaś brunatnoczerwoną, jak się można domyślić, żelazo.

Co ciekawe, właściwości rubinu, nie odbiegają od właściwości szafiru. Różnią się one tylko kolorem. Jednak mimo to, rubin klasyfikowany był zawsze jako odrębny kamień szlachetny, być może wynika to z jego wdzięku? Jeśli zaś chodzi o twardość rubinu, to w klasyfikacji zajmuje miejsce tuż za diamentem.

Najdroższy pierścionek z rubinem.

Najdrożej wylicytowany pierścionek z rubinem osiągnął kosmiczną cenę. Zanim jednak przedstawimy wam czarno na białym, a wy złapiecie się za głowę, spróbujemy trochę więcej o tym klejnocie opowiedzieć.

Cała sytuacja miała miejsce w maju 2015 roku. Jego nazwa to Rubin Sunrise i został wylicytowany w Genewie. Wykonała go firma Cartier. Jego kolor przypominał krwistą, głęboką czerwień, czyli tę najbardziej pożądaną barwę wśród rubinów. Dodatkowym atutem była klarowność tejże barwy, która uwarunkowana jest od czystości samego minerału. Dość istotną kwestią jest także to, iż kamień w tym pierścionku ważył ponad 25 karatów i pochodził z Birmy.

Nie będziemy was już dłużej zwodzić. Aby podbudować napięcie, dodamy tylko, że w momencie, gdy w 2014 roku ogłoszono, iż ten właśnie 'Ruby Sunrise’ poddany zostanie licytacji, świat dosłownie oszalał. Pierścionek ten wylicytował nieznany kupiec za niebotyczną sumę ponad 30 milionów dolarów. Jest to zdecydowany rekord, jeśli chodzi o licytacje pierścionków z rubinem. Na drugim miejscu plasuje się rubin Graff, który został sprzedany w 2014 roku za ponad 8.5 milionów dolarów, a na miejscu trzecim znajdziemy rubin z Mogoku, wylicytowany także w 2014 roku, za prawie 8.5 milionów dolarów.

Od czego uzależniona jest cena, którą zapłacimy za pierścionek z rubinem?

Czynników, które wpływać będą na cenę pierścionka z rubinem, jest kilka. Najważniejsze i najbardziej oczywiste to waga i średnica kamienia. Im więcej karatów ma kamień, tym pierścionek z rubinem będzie droższy. Kolejnymi istotnymi wartościami, które wpływają na cenę to czystość, barwa i szlif.

Czystość uwarunkowana jest od klarowności minerału, o tym już wspominaliśmy. Jednak należy pamiętać, że każda niedoskonałość na krysztale, nawet ta dostrzegalna przy ogromnym powiększeniu, obniża cenę kamienia, co za tym idzie, wówczas pierścionek z rubinem także będzie tańszy, mimo że niedoskonałość nie będzie dostrzegalna gołym okiem.

Najbardziej pożądana kolorystyka rubinów, to ta w barwie krwistoczerwonej. Jeśli zaś chodzi o kwestię szlifu, to na najwyższym poziomie jest ten, który światło odbija niczym lustro i przedstawia walory tego pięknego i cennego kamienia.

Dodaj komentarz