Prawo uznawane jest powszechnie za jeden z najbardziej prestiżowych kierunków, na jakie mają szansę dostać się osoby o uzdolnieniach humanistycznych. Kierunek pozwala przekuć umiejętność sprawnego budowania wypowiedzi pisemnych i ustnych w intratny sposób zarobkowania. Czy rzeczywiście jednak prawo słusznie uznawane jest za kierunek trudny i elitarny? Czy faktycznie można go uznać za humanistyczny w ścisłym tego słowa znaczeniu?

Elitarne prawo – pogląd przeszłości

Prawo to obecnie jeden z najczęściej podejmowanych kierunków studiów, które rozpoczyna rokrocznie ponad 15 tysięcy absolwentów szkół średnich. Można je studiować właściwie w każdym większym mieście zarówno na uczelniach publicznych, jak i wielu uczelniach prywatnych. Możliwe jest również wybranie opcji stacjonarnej lub niestacjonarnej, a więc nauki tylko i wyłącznie w weekendy. Wielość miejsc, gdzie prawo można studiować oraz liczby przyjmowanych studentów na rok na wszystkich większych uniwersytetach powodują, że kierunek dawno już przestał uchodzić za elitarny. Wbrew powszechnemu mniemaniu, na prawo wcale nie jest trudno się dostać, zwłaszcza jeżeli dopuszcza się możliwość wyboru studiów w szkole prywatnej. Nawet średnio zdana matura może być więc przepustką na studia prawnicze.

Czy prawo to kierunek szczególnie wymagający?

Prawo to kierunek studiów, który uchodzi za szczególnie wymagający dużych nakładów pracy i wiedzy zdobywanej typowo pamięciowo. Jest to w dużej mierze pogląd prawdziwy, ale wynika raczej z ukształtowania rozkładu zajęć na kierunku prawo. Samych zajęć edukacyjnych na uczelni jest bowiem z reguły bardzo niewiele: studenci prawa na swoim wydziale spędzają relatywnie niewiele czasu – semestralna liczba godzin waha się między 250-400. Generalnie więc kierunek daje bardzo wiele czasu wolnego, który najczęściej nie jest wykorzystywany przez studentów do pilnej nauki. Przyszli prawnicy rozpoczynają przygotowania do sesji relatywnie późno, co wiążę się z koniecznością zarywania nocy i bardzo intensywnej nauki, aczkolwiek łatwo można tego uniknąć ucząc się systematycznie. Słowem, kierunek wymaga samodzielnego planowania swojej pracy, co może prowadzić w studenckich realiach do zepchnięcia wszystkiego na ostatni moment, ale musi. Podsumowując, kierunek nie jest wybitnie trudny i wymagający, ale wymaga pewnego samozaparcia.

Prawo to idealny kierunek dla humanistów?

Często popełnianym mitem jest powtarzanie, że prawo jest kierunek typowo humanistycznym i wymarzonym dla osób, którym w szkole średniej wyjątkowo dobrze szła historia czy też język polski. Oczywiście, większość studentów prawa jest w istocie takimi ludźmi, bo przedmioty te liczą się do rekrutacji, ale sam kierunek typowo humanistyczny nie jest. W wielu miejscach jest on bardzo formalny, a także wymagający analitycznego myślenia, które raczej kojarzone jest częściej z naukami przyrodniczymi czy matematycznymi. Równie dobrze odnajdą się na nim osoby o zainteresowaniach i uzdolnieniach ścisłych, jak i humanistycznych.

Pasjonujące rozprawy, epickie sądowe batalie…

No właśnie, czy jako studenci prawa jesteśmy w stanie tego doświadczyć? Można oczywiście uczestniczyć w rozprawach sądowych jako publiczność, aczkolwiek praktyczne wyjścia nie są objęte obowiązkowym programem nauczania. Prawo jest przede wszystkim kierunkiem teoretycznym, a praktykę studenci poznają najczęściej poza uczelnią, odbywając staże w kancelariach adwokackich bądź radcowskich. Na szczęście w dużych miastach wielu prawników poszukuje praktykantów, więc możliwość dorobienia oraz przy okazji, poznania zawodu od strony praktycznej już w czasie studiów jak najbardziej istnieją.

Dodaj komentarz