Trądzik grudkowy jest jedną z odmian trądziku młodzieńczego. Wbrew nazwie, może on występować także u osób dorosłych. Jego przyczynami są nie tylko zaburzenia gospodarki hormonalnej. Aby skutecznie pozbyć się trądziku, należy przede wszystkim wyeliminować jego przyczyny. W złagodzeniu jego objawów pomoże Ci za to prawidłowa pielęgnacja skóry.

Jakie są przyczyny trądziku grudkowego?

Przyczyny trądziku grudkowego nie są do końca poznane. W wieku młodzieńczym jest nią przede wszystkim zachwiana gospodarka hormonalna i nadmierna produkcja testosteronu odpowiadającego za męskie cechy płciowe. Dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewczynek, choć trądzik młodzieńczy jest przede wszystkim domeną dojrzewających chłopców.

Trądzik grudkowy może jednak występować także u osób dorosłych. W ich przypadku również może dojść do zachwiania gospodarki hormonalnej, choć częstszymi przyczynami są nieodpowiednia dieta pełna cukru i tłuszczu, a także zanieczyszczenia powietrza, palenie papierosów czy stres. Występowanie trądziku mogą powodować także zaniedbania w higienie i pielęgnacji skóry twarzy oraz ciała.

Mechanizm powstawania trądziku grudkowego

Niezależnie od przyczyny trądziku, jego mechanizm powstawania jest taki sam i różni się znacznie od popularnej wysypki powstającej na tle alergicznym. Złuszczający się martwy naskórek nie zostaje usunięty, przez co gromadzi się w porach. Nadmierna produkcja sebum – czyli naturalnego, ochronnego łoju wraz z martwym naskórkiem zalepia pory skóry, tworząc zaskórniaki – łagodne zmiany skórne.

Zaskórniaki są łatwe do usunięcia przy odpowiednim oczyszczeniu skóry. Jednak tworzą równocześnie idealne warunki do namnażania się bakterii. To właśnie bakterie są przyczyną powstawania stanu zapalnego i gromadzenia się ropy wewnątrz czerwonych grudek. Dermatolodzy odradzają wyciskania pryszczy i dotykania ich brudnymi rękami, ponieważ może przyczynić się to do zainfekowania kolejnych zapchanych porów skóry i rozwoju stanu zapalnego.

Pielęgnacja skóry przy trądziku grudkowym

Ze względu na mechanizm powstawania trądziku, prawidłowa pielęgnacja twarzy może wyraźnie poprawić stan skóry i złagodzić objawy schorzenia. Przede wszystkim należy zachować wysoką higienę i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się bakterii i drożdżaków. Po drugie wybieraj tylko wysokiej jakości kosmetyki. Doskonałym wyborem będą produkty, w których składzie znajdziesz substancje pomocnicze w postaci cynku, kwasu salicylowego czy olejku z drzewa herbacianego.

Rano i wieczorem dobrze oczyść skórę za pomocą środków do demakijażu i łagodnych żeli myjących. Pamiętaj, aby nigdy nie kłaść się do łóżka z pełnym makijażem. Kosmetyki myjące nie mogą być zbyt mocne, ponieważ doprowadzą do podrażnienia i nadmiernego wysuszenia skóry. Na umytą twarz możesz nałożyć tonik, dzięki któremu przywrócisz naturalne pH skóry. Na sam koniec nałóż delikatny krem nawilżający.

Przyczyn trądziku grudkowego może być wiele. Niezależnie od nich pielęgnacja skóry wyraźnie przyczyni się do złagodzenia jego objawów. Dbaj o higienę i czystość skóry. Regularnie peelinguj twarz, aby pozbyć się złuszczonego naskórka, zapychającego pory. Zadbaj także o swoją dietę, ponieważ także w błędach żywieniowych mogą leżeć przyczyny występowania trądziku. Zminimalizuj udział dań typu fast food i ogranicz cukry oraz tłuszcze. Zamiast nich wybieraj zdrowe tłuszcze roślinne bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.  

Dodaj komentarz