Śmiech może być najlepszym lekarstwem, ale aktywność fizyczna zajmuje drugie miejsce, jeśli chodzi o walkę z depresją. Zgadza się – aktywność fizyczna służy nie tylko wzmocnieniu organizmu i poprawie zdrowia! Ćwiczenia dają przypływ pozytywnych emocji i stanowią drogę do rozwijania dyscypliny i samokontroli. Innymi słowy, regularne ćwiczenia mogą po prostu ułatwić przezwyciężenie stanów depresyjnych.

Jak dokładnie ćwiczenia pomagają w walce z depresją?

Efekt biologiczny

Niektóre osoby mogą już znać „wzlot biegacza”, który jest euforią zwykle odczuwaną podczas lub tuż po szczególnie intensywnym biegu. To poczucie radości wynika z produkcji endorfin, hormonu odpowiedzialnego za poprawę samopoczucia, ale to nie jedyny sposób, aby ćwiczenia poprawiły nastrój. W rzeczywistości ćwiczenia o mniejszej intensywności, wykonywane regularnie, mogą poprawić ogólny nastrój i złagodzić objawy depresji. To nie tylko mit – stwierdzono, że długotrwałe ćwiczenia zwiększają wielkość hipokampa w mózgu, pomagając lepiej regulować emocje. Jest to wynikiem powolnego i stałego nawiązywania połączeń komórek nerwowych, ułatwionego przez białka uwalniane podczas ćwiczeń.

Buduje poczucie własnej wartości i samokontroli

Ćwiczenia stanowią doskonałą okazję do budowania siły i odporności psychicznej. Po pierwsze, odrywają twój umysł od problemów i pomagają ci „zresetować” sposób myślenia, chociaż przez krótki okres. Następnie ciężki trening zapewnia zdrowe ujście dla uwolnienia stłumionej złości i frustracji. Co najważniejsze, sam akt wytrwałości podczas treningu stanowi doskonałą okazję do ćwiczenia kontroli umysłowej. Pomyślne zakończenie treningu daje również wszelkie powody do poczucia spełnienia i dumy!

Ćwiczenie skupienia

Depresja jest w dużej mierze chorobą psychiczną, a tym, co sprawia, że aktywność fizyczna jest tak dobrym lekarstwem, jest fakt, że daje ona mnóstwo okazji do ćwiczenia uważności. Trening musi być w tej chwili i wymaga znacznej koncentracji – nie możesz po prostu automatycznie pilotować swojej drogi. Dzięki temu ćwiczenia mogą sprawić, że będziesz bardziej świadomy swoich myśli, co jest podstawowym aspektem uważności.
Najlepsze ćwiczenia na radzenie sobie z depresją
Nawet jeśli jesteś osobą, która nie ćwiczy od lat, nigdy nie jest za późno, aby spróbować prostych ćwiczeń, które pomogą ci lepiej radzić sobie z depresją i radzić sobie z nią.

Ćwiczenia kardio

Ćwiczenia kardio to te, które naprawdę przyspieszają bicie twojego serca i krwi – są idealne do osiągnięcia wspomnianego wyżej „szczytu biegacza”. Podczas gdy ćwiczenia cardio, takie jak bieganie mogą być bardziej uciążliwe fizycznie, ich męczący charakter sprawia, że są one świetnymi ćwiczeniami dla osób, które chcą oderwać się od myśli i oddać się ucieczce. Optymalny czas ćwiczeń? Eksperci zalecają około 20 do 30 minut dziennie przez kilka dni w tygodniu, w zależności od poziomu kondycji i limitu czasu.

Ćwiczenia aerobowe

Ćwiczenia aerobowe koncentrują się na treningu wytrzymałościowym i zazwyczaj obejmują powtarzalne ruchy wykonywane przez dłuższy okres czasu. Niektóre z najlepszych ćwiczeń aerobowych to pływanie i jazda na rowerze. Po znalezieniu idealnego tempa wejście do „strefy” będzie łatwe i wtedy poczujesz kontrolę psychiczną i fizyczną jak nigdy wcześniej.

Trening siłowy

Chodzenie na siłownię i podnoszenie ciężarów może nie być czymś banalnym dla wszystkich, ale stopniowy proces budowania siły sprawia, że trening siłowy jest świetną formą ćwiczeń mających na celu opanowanie dyscypliny i samokontroli. Trening siłowy jest wspaniałą dyscypliną pomagającą przezwyciężyć depresję, ponieważ polega na ciągłej poprawie i osiąganiu celów, co zapewnia niezmiernie satysfakcjonujące doświadczenie.

Joga

Główną zaletą jogi jest to, że jest to doskonały sposób na ćwiczenie uważności. Czynność kontrolowania oddechu i myśli podczas jogi pomaga ćwiczyć filtrowanie ciemniejszych emocji i skupienie się na teraźniejszości. Opanowanie pozycji daje również poczucie osiągnięcia i daje nowe cele, do których należy dążyć, co daje poczucie celu przy każdej nowej sesji.

Proste zajęcia na świeżym powietrzu

Oprócz tradycyjnych ćwiczeń nawet proste ćwiczenia fizyczne mogą pomóc ci uporać się z depresją. Spacer na świeżym powietrzu, gra w piłkę, a nawet ogrodnictwo mogą poprawić nastrój i poprawić nastrój. Tylko upewnij się, że robisz to na zewnątrz, ponieważ to wystawienie na działanie promieni słonecznych wyzwala produkcję serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie szczęścia.

Przed fizyczną zmianą stylu życia warto poświęcić trochę czasu na zdefiniowanie treningów i ustalenie celów. Wszystkie formy ćwiczeń wiążą się z pewnym ryzykiem, a kontuzja może dodatkowo obciążyć psychicznie, jeśli borykasz się z depresją. Na szczęście ryzyko to można ograniczyć dzięki połączeniu zdrowego rozsądku i inteligentnego planowania.

Dodaj komentarz