Co zrobić z maluszkiem kiedy chcemy bądź musimy wrócić do pracy? Niania, dziadkowie, czy może żłobek? Wielu rodziców obawia się oddać dziecko do żłobka.

Jakie mamy obawy przed żłobkiem?

Maluchy w wieku żłobkowym najczęściej nie są samodzielne. Nie umieją mówić więc istnieje obawa że nikt ich nie zrozumie kiedy będą głodne czy spragnione. Nie umieją chodzić. Czy nadążą za grupą? Ogólnie czy nie będą czuć się zagubione? Większość dzieci aklimatyzuje się bardzo szybko, okazuje się że towarzystwo dzieci bardzo im odpowiada. Opiekunowie żłobkowi bardzo dbają o maluchy i o to by się nie nudziły. By miały czystą pieluszkę. Posiłki są małe ale częste. W grupie dzieci chętniej jedzą. Chętniej próbują nowych rzeczy.

Tęsknota.

Najgorsze są początki. Dziecko najczęściej płacze. Nic dziwnego jest przecież postawione w nowej niezrozumiałej dla niego sytuacji. Nauczy się szybko że to czas na zabawę i towarzystwo a potem rodzice po niego wrócą i będą razem. To także dla rodziców niełatwe. Zwłaszcza mamy które do tej pory spędzały z dzieckiem całe dnie tęsknią, martwią się. Kiedy rodzice widzą że maluch jest zadowolony i dobrze się rozwija wszelkie obawy znikają.

Choroby.

To niestety nieuniknione. Nagle dziecko ma kontakt z masą innych niż w domu bakterii i zarazków a że odporność wciąż jeszcze się rozwija to efektem są częste choroby. Dzieci zarażają się nawzajem i tak to się kręci. Za jakiś czas kiedy już ręce nam opadną bo następny katar, kolejny antybiotyk, znowu jakaś wirus nagle dziecko przestaje chorować. Pamiętajmy że jeśli odpuścimy i poślemy dziecko do placówki przedszkolnej w późniejszym wieku to okresu chorowania i tak nie unikniemy.

Jak nasze dziecko się rozwinie

Dziecko które chodzi do żłobka zostaje odseparowane od nadopiekuńczych rodziców. Okazuje się że doskonale radzi sobie samo. Uczy się jeść, ubierać, dbać o własne potrzeby, mówić. Dzieci w grupie jest sporo i opiekunki nie mogą poświęcać całego czasu jednemu dziecku, stopniowo więc i powoli uczą dzieci samodzielności.

Zabawy w grupie rozwijają umiejętności społeczne. Dzieci ucząc się piosenek, wierszyków, wykonując prace plastyczne rozwijają się. To wstęp do nauki poprawnej wymowy, nauki czytania i pisania, liczenia. Nawet jeśli w domu maluch nawet nie spojrzy na kredki czy klocki będąc w grupie chętniej próbuje czegoś nowego, powtarza zachowania innych, bawi się wspólnie i to go cieszy i rozwija.

Żłobek to dobra opcja dla dziecka i rodziców. Nawet jeśli początkowo wydaje nam się straszna możliwość oddania naszego dziecka obcym ludziom. Uczy naszego malucha wielu potrzebnych rzeczy. Pamiętajmy że żłobek zawsze można zmienić jeśli coś, cokolwiek w danej placówce nam nie odpowiada. Pracownicy żłobków są otwarci na kontakt z rodzicami. Im też zależy by maluchy czuły się u nich dobrze.

Dodaj komentarz