Dieta dr Dąbrowskiej wzbudza duże zainteresowanie, gdyż powszechnie wiadomo, że pomaga przy wielu uciążliwych dolegliwościach. 

Jak wygląda dieta Dr.Dąbrowskiej?

Dieta ta ma charakter postu owocowo-warzywnego. 

Nie powinno się w czasie jej stosowania spożywać więcej niż 800 kcal dziennie [ Źródło: https://doktorfit.edu.pl/dieta-dr-dabrowskiej/ ]

Przy takim właśnie celowym niedoborze przyjmowanych pokarmów włącza się odżywianie wewnętrzne. Dzięki niemu organizm pozbywa się stanów zapalnych, złogów, torbieli i chorych komórek. 

W efekcie może ona być pomocna przy łagodzeniu wielu dolegliwości takich jak bóle reumatyczne czy problemy ze snem. Jednocześnie należy zauważyć, że jest to dieta trudna do stosowania i nie każda osoba będzie w stanie wytrwać na niej przez dłuższy czas. 

Spożywa się tu produkty z dwóch wąskich grup, liczba smaków jest więc bardzo ograniczona. Dobrze zniosą taką dietę przede wszystkim te osoby, które na co dzień jedzą dużo warzyw i owoców oraz chętnie spożywają surówki. 

Warto jednocześnie wiedzieć, że nie wszyscy mogą stosować taką dietę. Jest ona niewskazana przede wszystkim dla osób cierpiących na nowotwory, ciężką depresję i nadczynność tarczycy. 

Należy podkreślić, że jest to dieta wymagająca, bo jemy prawie wyłącznie warzywa i to bez odrobiny tłuszczu. 

Jest ona bardzo monotonna, w pierwszych dniach odbiera wiele energii. Po dwóch, trzech dniach pojawia się tzw. kryzys ozdrowieńczy, gdzie przez pewien czas odczuwa się złe samopoczucie poprzez osłabienie i ból głowy. 

Kto powinien unikać tej diety?

Osoby lubiące urozmaiconą kuchnię mogą sobie z taką dietą psychicznie nie poradzić bo ciągle będą myślały o normalnym jedzeniu. 

Stosowanie tej diety to duże wyrzeczenie, przez jej czas trwania praktycznie trzeba zapomnieć o przyjemności z jedzenia. 

Będzie ona szczególnie trudna dla osób, które muszą prowadzić aktywny tryb życia. Ponadto osoby, które wiedzą, że nie mają silnej woli powinny od razu poszukać łatwiejszego sposobu żywienia dietetycznego. 

Ze względu na specyficzny charakter tej diety najbezpieczniej jest ją prowadzić pod okiem fachowców, na specjalnych turnusach, które organizowane są w kilku uzdrowiskach w Polsce.

Dodaj komentarz