Zero waste podbija internet. Dziś najbardziej rozpowszechnionym trendem jest bycie Eko. To bardzo dobra wiadomość dla naszej planety, ale co my, ludzie, możemy wynieść z zastosowania tej filozofii? I czym tak naprawdę jest zero waste?

Zero waste – odpowiedź na krzyki planety

Zero waste, jak już sama nazwa wskazuje, to pewnego rodzaju filozofia życiowa nakazująca ograniczenie produkcji jakichkolwiek śmieci do zera. Tyczy się to plastiku, ale nie tylko. Wszelka makulatura, drewniane odpadki, organiczne śmieci: ograniczamy wszystko. Może sprowadzić się to do różnych form, między innymi zaprzestania kupowania i życia z własnych upraw czy hodowli, przetwarzaniu jak największej ilości niepotrzebnych produktów czy wymienienia się akurat potrzebnymi nam rzeczami. Zero waste odpowiada niejako na pytanie Ziemi „czy możecie przestać mnie zaśmiecać?”

Co da mi zero waste?

Z zero waste łączą się oszczędności. Spore nakłady pieniężna wydawane na nowe, często markowe rzeczy nagle idą w cień. Dzięki tej filozofii oszczędzamy również na zdrowiu, bo zakłada ona powolne przekształcenie się w konsumenta w 100% świadomego i dbającego o jakość produktów. Dodatkowo jesteśmy w znacznym procencie odciągani od procederu zaśmiecania oceanów i lądów. Dzięki temu nasze sumienie pozostaje czyste i mamy pewność, że robimy coś dobrego.

Czy zero waste niesie za sobą negatywne skutki?

Jak każdy nowo wdrażany styl życia, zero waste wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Oczywiści trzeba tu przestrzegać paru rzeczy, między innymi cały czas mieć na uwadze dobro planety. Poza tym wymaga to od nas sporo nauki, zwłaszcza na początek. Bardzo ciężko jest nie popełniać błędów przy wyborze ekologicznych produktów bez odpowiedniej wiedzy. Dodatkowo bardzo możliwe jest, że gdy zdecydujesz się na życie według zero waste, będziesz też żyć według minimalizmu. Nadmiar bardzo szkodzi unikaniu tworzenia niepotrzebnych śmieci.

Co jest ważne na początku bycia zero waste?

Pamiętaj, aby nie dać się omotać modom z Instagrama czy Facebooka. Bardzo dużo gadżetów w teorii przeznaczonych dla fanów życia eko jest niepotrzebnych. Specjalne drewniane sztućce jednorazowe są bardziej szkodliwe dla środowiska niż wielorazowe porządne metalowe. Nie musisz od razu inwestować w specjalne produkty zero waste takie jak wielorazowe waciki kosmetyczne czy kubeczki menstruacyjne. Spróbuj powoli przyzwyczajać się do zachodzących w twoim otoczeniu zmian. Naucz się mówić „NIE” dla wszystkich rozrywek i produktów potencjalnie szkodzących środowisku.

Dodaj komentarz