Metabolizm odnosi się do wszystkich reakcji zachodzących w organizmie i prowadzących do wykorzystania energii, która pochodzi ze składników odżywczych znajdujących się w pożywieniu. Procesy te są niezbędne do utrzymania funkcji życiowych i umożliwiają nam prawidłowe funkcjonowanie.

Chociaż naturalne tempo metabolizmu jest określane przez geny, istnieje wiele sposobów, aby je przyspieszyć lub spowolnić. Jak działa metabolizm?

Co to jest metabolizm?

Metabolizm, znany również jako przemiana materii, to szereg procesów i mechanizmów zachodzących w komórkach. Odpowiada on za pozyskiwanie i wykorzystywanie energii ze składników odżywczych dostarczanych organizmowi przez pożywienie. Można wyróżnić dwie główne funkcje metabolizmu:

Uzyskiwanie energii ze składników odżywczych

Prekursory do produkcji mikrocząsteczek, takich jak aminokwasy budujące białka lub zasady azotowe do budowy DNA.

Całość procesów metabolicznych można podzielić na dwa mniejsze: anabolizm i katabolizm.

Co to jest anabolizm i katabolizm?

Anabolizm jest ściśle związany z katabolizmem i powinien być zrównoważony. Katabolizm jest wynikiem energii uzyskanej podczas katabolizmu.

  • Anabolizm to proces zużywania i tworzenia energii. Prowadzi on do powstania makrocząsteczek z małych elementów budulcowych.
  • Katabolizm – działa w odwrotnym kierunku; makrocząsteczki są rozkładane na mniejsze elementy i wytwarzana jest energia.

Czy można im zapobiegać?

Różne choroby metaboliczne mogą być spowodowane zaburzeniami w przemianie materii. Istnieje wiele chorób metabolicznych, które mogą wpływać na funkcjonowanie organizmu.

Wyróżniamy następujące przyczyny chorób metabolicznych:

  • Wrodzone choroby metaboliczne – są to zaburzenia genetyczne, które mogą zaburzać funkcjonowanie pewnych szlaków metabolicznych, spowalniając je lub hamując. Należą do nich stosunkowo rzadkie schorzenia, takie jak: fenyloketonuria, mukopolisacharydozy, choroba Gauchera;
  • Nabyte zaburzenia metabolizmu – są bardziej powszechne i mogą być spowodowane wieloma czynnikami. W wielu przypadkach przyczyną jest niezdrowy tryb życia. Należą do nich osteoporoza, cukrzyca i podagra.

Ponieważ za wrodzone choroby metaboliczne odpowiedzialne są geny, nie można im zapobiec. W wielu przypadkach można jednak zmniejszyć ryzyko rozwoju nabytych chorób metabolicznych. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna są kluczowymi czynnikami w zapobieganiu otyłości, zaburzeniom lipidowym i innym chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Indywidualne plany treningowe mogą być opracowane przez trenera osobistego po zebraniu niezbędnych informacji. To samo dotyczy diety. Dietetycy mogą pomóc Ci zdrowo się odżywiać. Dla osób, które nie mają czasu lub ochoty na unikanie chorób metabolicznych, oferujemy catering dietetyczny.

Czy dieta wegetariańska może pomóc Ci szybciej schudnąć? Dowiedz się więcej na https://kuchniaewy.pl/czy-dieta-wegetarianska-moze-pomoc-ci-szybciej-schudnac_gonr.a

Jak przyspieszyć metabolizm?

Naturalne tempo przemiany materii, które jest uwarunkowane genetycznie, zmniejsza się wraz z wiekiem. Istnieją jednak sposoby, aby je przyspieszyć. Jak to zrobić? Zobaczmy.

Regularna aktywność fizyczna

Sport to świetny sposób na zwiększenie metabolizmu. Ćwiczenia pomagają nam zużywać więcej energii, poprawiają krążenie i zwiększają termogenezę. Przyspieszają także metabolizm. Chociaż każdy rodzaj ćwiczeń może pomóc w utrzymaniu zdrowego metabolizmu, najlepsze są interwały. Interwały polegają na wykonywaniu ćwiczeń w zmiennym tempie. Ważne jest, aby podczas przygotowywania treningów nie stosować jednego planu treningowego. Zamiast tego należy stosować wiele jednostek treningowych. Dzięki temu organizm nie popadnie w rutynę.

Odpowiednia ilość snu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest sen. Jeśli się nie wysypiamy, nasz metabolizm zwalnia, a organizm potrzebuje więcej energii, by go napędzać. Dlatego podjadamy. Ważne jest, aby stworzyć dobre warunki do spania i kłaść się do łóżka o regularnych godzinach. Jeśli mamy problemy z zasypianiem, regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc nam szybciej zasnąć.

Jak można zwiększyć metabolizm? Dzięki diecie!

Ważne jest nie tylko utrzymanie zdrowego metabolizmu, ale także przyspieszenie jego postępów. Co jeść, aby przyspieszyć metabolizm? Twoja dieta powinna być zrównoważona i bogata w błonnik, witaminy i minerały, które poprawiają pracę jelit. Ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów. Ponieważ mają one bezpośredni wpływ na nasz metabolizm, najlepiej jest wybierać produkty jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

Można też sięgnąć po przyprawy, które poprawiają przemianę materii. Do takich przypraw należą:

  • cynamon;
  • kurkuma;
  • pieprz cayenne;
  • pieprz czarny
  • imbir.

Nie zapominaj o piciu odpowiedniej ilości wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu może pomóc w przyspieszeniu metabolizmu i ułatwić przepływ składników odżywczych przez przewód pokarmowy.

Jeśli nie masz czasu, oferujemy różne diety w pudełkach, które zawierają składniki wspomagające metabolizm.

Jak kawa wpływa na metabolizm?

Uwielbiana filiżanka kawy jest jednym z napojów, które mogą pomóc przyspieszyć metabolizm. Dzieje się tak częściowo dzięki kofeinie zawartej w ziarnach kawy. Nie jest to jednak jedyna substancja, która może stymulować metabolizm. Do innych substancji należą:

  • teobromina;
  • teofilina;
  • kwas chlorogenowy.

Substancje te występują w niewielkich ilościach w kawie i mogą mieć korzystny wpływ zarówno na stymulację, jak i regulację metabolizmu. Najważniejszą z tych substancji jest kofeina. Badania wykazały, że może ona zwiększyć tempo przemiany materii od 3 do 11%. Większe dawki kofeiny zapewniają lepszy efekt.

Jaki jest najszybszy sposób na schudnięcie?

Szukasz szybkich rezultatów? Musimy się o Ciebie zatroszczyć. Prawidłowo prowadzony proces odchudzania wymaga czasu. Podczas odchudzania należy zmniejszyć spożycie kalorii o 500 do 1000 kcal. Aby schudnąć 1 kg, Twój organizm potrzebuje o 7000 kcal mniej niż wynosi jego zapotrzebowanie. Kluczem do osiągnięcia celu jest cierpliwość. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci schudnąć.

  • Zalecane są regularne posiłki.
  • Wybieraj pełnowartościowe produkty, a podstawą diety są owoce i warzywa.
  • Unikaj słodyczy i fast foodów.
  • Pij regularnie wodę.
  • Pamiętaj o aktywności fizycznej.

Co spowalnia metabolizm?

Jak już wspomnieliśmy, mamy ogromny wpływ na metabolizm. Unikaj tych rzeczy, jeśli nie chcesz spowolnić metabolizmu:

  • Długie przerwy między śniadaniem a obiadem;
  • Zbyt mało białka w diecie;
  • Podjadanie między głównymi posiłkami;
  • Unikaj słodzonych napojów, zamiast tego pij wodę
  • Nie zaleca się stosowania diet internetowych, które nie odpowiadają potrzebom organizmu.
  • Stres.

Dodaj komentarz