Wielu miłośników wypadów na rower, spragnionych dalszych kolarskich przeżyć, decyduje się na kupno własnego roweru szosowego. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Dlaczego nie każdy rowerzysta powinien decydować się na tego rodzaju inwestycję, a dla innego będzie ona strzałem w dziesiątkę? O czym należy pamiętać na początku swojej przygody z pierwszą szosówką?
Rower szosowy – dla kogo?
Rowery szosowe stworzone zostały przede wszystkim dla kolarzy, którzy uwielbiają prędkość oraz szusowanie po gładkiej, dobrej jakości nawierzchni. Sprzęt pozwala wykręcić świetne czasy oraz poczuć wiatr we włosach, ale jeżdżąc na nim należy starannie dobierać swoje trasy. Z uwagi na brak amortyzatorów niewskazane są drogi pokryte dużą ilością dziur lub innego rodzaju nierówności. Wąskie, przystosowane do prędkości koła nie nadają się natomiast na warunki „terenowe”, a więc wszelkiego rodzaju podłoża piaszczyste lub trawiaste. W takich warunkach stosunkowo łatwo jest także uszkodzić dętkę od roweru szosowego, co może zakończyć się przebiciem w najmniej oczekiwanym momencie. Słowem, jadąc na rowerze szosowym, wybieramy drogi asfaltowe lub brukowane, a w najgorszym razie co równiejsze gruntowe. Dla osób, które oczekują od jazdy na rowerze leśnych wrażeń na nierównych podłożach polecić należy sprzęt typu MTB.
Jakie możliwości daje szosówka?
Rowery szosowe mają szereg przewag nad zwykłymi modelami trekkingowymi, na których większość osób zaczyna swoją przygodę z kolarstwem. Przede wszystkim, wyposażone są w bardziej wydajne i mocniejsze osprzęty, z których największą renomą cieszy się te od Shimano Ultegra. Liczba przerzutek w rowerze szosowym wynosi przynajmniej osiem, ale ich liczba może być znacznie wyższa. Rowery są też znacznie lżejsze – rekordziści ważą zaledwie kilka kilogramów! W ten sposób ułatwione znacznie staje się wjeżdżanie na znaczne wzniesienia, a także szusowanie pod mocny wiatr. Rowery szosowe wymagają także od swoich użytkowników zachowania charakterystycznej, pochylonej sylwetki – po przyzwyczajeniu się do niej kolarze osiągają lepszą aerodynamikę.
Wskazówki dla początkujących na rowerach szosowych
Wybierając rower szosowy, należy przede wszystkim wyposażyć się również w odpowiedni strój. Zarówno dla panów, jak i pań będą to specjalne spodenki ze strategicznie umieszczoną poduszką. Siodełka rowerów szosowych są bardzo wąskie, więc szczególnie w przypadku dłuższych tras tego typu ubrania zagwarantują użytkownikom pełen komfort. Osobom, które jeżdżą po miastach na rowerze szosowym załatwiać rozmaite sprawy, poleca się natomiast zakupienie porządnego, atestowanego zapięcia, ponieważ złodziei tych pojazdów niestety nie brakuje. Warto również podkreślić, że rowery szosowe nie posiadają wbudowanych dzwonków i świateł, a więc w przypadku jazdy miejskiej należy zadbać o te elementy we własnym zakresie.