Przez sporty walki rozumie się najczęściej dyscypliny sportowe wywodzące się z dalekowschodnich sztuk walki. Zasady walki ustanawiane są m.in. dla zapewnienia bezpieczeństwa zawodnikom oraz po to, by w sposób maksymalnie obiektywny wyłonić zwycięzcę.

Rodzaje sportów walki

Istnieję różne kryteria podziału sportów walki (np. na dyscypliny olimpijskie i nieolimpijskie). Kluczowe znaczenie ma jednak sposób, w jaki walczą między sobą zawodnicy. Na tej podstawie wyróżniamy sporty walki oparte na uderzeniach (np. boks, karate, taekwondo), na chwytach (m.in. judo i zapasy) lub na jednym i drugim (koronnym przykładem są tu tzw. mieszane sztuki walki – MMA). Odmianą sportów walki są też dyscypliny bazujące na walce bronią, takie jak szermierka oraz kendo. Zawody rozgrywane w ramach szermierki sportowej różnią się rodzajem broni (zawodnicy mogą walczyć szablą, szpadą lub floretem). Z kolei kendo to japońska odmiana szermierki, w której walczy się przy użyciu mieczy bambusowych (tzw. shinai).

Jakie są główne zasady obowiązujące w sportach walki?

Zasady obowiązujące w sportach walki w dużej części koncentrują się na określeniu, jak, gdzie i czym zawodnicy mogą się atakować. Dla przykładu, w boksie dopuszczalna jest tylko walka za pomocą pięści. Nie można walczyć nogami, nie wolno też zadawać ciosów poniżej pasa. Dla odmiany – w kickboxingu dopuszczalna jest walka nogami, ale nie można jednak uderzać łokciami i kolanami (to ograniczenie nie dotyczy wszystkich odmian tego sportu walki).

Zasady sportów walki opartych na chwytaniu określają z kolei, jakie techniki chwytu mogą stosować zawodnicy oraz – ponownie – gdzie mogą chwytać oraz za pomocą jakich części ciała. Dobrą ilustracją mogą być tu zapasy w stylu klasycznym, w których ani do ataku, ani do obrony nie można używać nóg.

Zasady dotyczące sposobu atakowania przeciwnika znajdziemy również w sportach walki bazujących na użyciu broni. Np. w szermierce polem trafienia może być całe ciało (jeśli zawodnicy walczą szpadą), cała górna połowa ciała (w pojedynkach na szable) lub tylko tułów (tam, gdzie bronią jest floret).

Wpływ zasad na postrzeganie sportów walki przez kibiców

Ze względu na liczbę reguł rządzących sportami walki dużą rolę odgrywają w nich sędziowie. Liczą oni ciosy chwyty, muszą też zwracać uwagę na bezpieczeństwo zawodników. Oczywiście, w pojedynkach często zdarzają się sytuacje, w których wygrana jednej strony jest ewidentna (np. nokaut w boksie). Równie często zdarza się jednak, że o wyniku przesądzają punkty przyznane przez sędziów. Stąd często w sportach walki kontrowersje i różnice zdań. Liczba zasad, reguł, obostrzeń sprawia też, że dla osób, które ich nie znają, przebieg walki może być nieczytelny. Kibicom trudno też czasem docenić kunszt zawodników, m.in. dlatego, że nie wiedzą, jak wielu reguł muszą przestrzegać. Z tego punktu widzenia nie dziwi popularność MMA. To również sport walki, ale zawodnicy w walce mogą łączyć techniki wywodzące się z różnych sztuk walki. Również liczba reguł jest zdecydowanie mniejsza niż w innych sportach walki, choć oczywiście nie oznacza to, że nie ma ich wcale. Zawodnicy nie mogą sobie wyłamywać stawów, uderzać w miejsca intymne oraz kręgosłup. Nie wolno też np. stosować uderzeń głową.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Dodaj komentarz