Poznawanie budowy ludzkiego ciała nie należy do tych prostych zadań, a wręcz przeciwnie, jest to rzeczywiście nie lada wyzwanie. Jedni z nas studiują anatomię, ponieważ wymaga tego ich obszar zawodowy, inni zaś chcą po prostu lepiej poznać tę skomplikowaną konstrukcję człowieka i nabyć trochę wiedzy na ten temat.
My wiemy, jak wiele trudu może owa nauka przysporzyć i mimo ogromu chęci i motywacji nie zawsze przynosi ona oczekiwane efekty. Dlatego też postanowiliśmy, wyjść Wam naprzeciw i zgłębić temat, jakim jest anatomia prawidłowa człowieka. Postaramy się, dać wam kilka pomocnych wskazówek, aby ta nauka nie wydawała się aż taka straszna. Polecimy Wam także literaturę, której naszym zdaniem, absolutnie nie można pominąć w procesie przyswajania wiedzy z tej dziedziny.
Anatomia prawidłowa człowieka – od czego zacząć naukę?
To, w co musimy się koniecznie zaopatrzyć, podchodząc do tematu, jakim jest anatomia prawidłowa człowieka, to bez dwóch zdań cierpliwość. Musimy zdać sobie sprawę, z tego, że to będzie mozolny proces i postawić sobie realny do osiągnięcia cel. Chodzi po prostu o to, by w przypływie euforii płynącej z motywacji do nauki, nie zakładać, iż jesteście w stanie ogarnąć tę kwestię w ciągu na przykład miesiąca czy dwóch. Nie jesteście, w zasadzie to chyba nie ma takiego geniusza, któremu mogłoby się to udać!
Odpowiednie pomoce naukowe, to podstawa, ponieważ to przecież na informacjach w nich zawartych, będziecie budować swoją świątynię wiedzy w Waszych głowach. Strzałem w dziesiątkę okazuje się anatomia Skawina. Jest to konkretna dawka informacji, ale przedstawiona w taki sposób, iż z łatwością będziecie w stanie, zrozumieć to, co tam jest zawarte. Każdy z Was, zapewne przyzna nam rację, że kwestia samego, zrozumiałego przekazu informacji, to spory krok do sukcesu, a i z pewnością, nie będzie działał na Was zniechęcająco.
Systematyczność i powtórki! Anatomia prawidłowa człowieka, ze względu na obszerność zagadnień wymaga systematyczności w działaniu. Musicie regularnie chłonąć nowe informacje, a jednocześnie zapominać nie powinniście o powtórce przyswojonego materiału. To może okazać się Waszym kluczem do sukcesu. Poświęćcie więc codziennie na przykład godzinę, podczas której przez sześć dni w tygodniu, będziecie uczyć się nowych zagadnień, a dnia siódmego zajmiecie się powtórką z całego tygodnia. W ten sposób utrwalicie wszystko to, czego zdołaliście się nauczyć i zmniejszycie prawdopodobieństwo, iż coś ucieknie wam z głowy.
Nauka anatomii na pamięć?
Temu pomysłowi mówimy zdecydowane nie! Na pamięć możecie nauczyć się „Inwokacji” Mickiewicza, która liczy 22 wersy, ale nie materiału, jakim jest anatomia prawidłowa człowieka, której zawartość jest dużo bardziej obszerna. Tutaj musicie zachować otwartą głowę i wykazać się umiejętnością nauki ze zrozumieniem. Warto bowiem pogłówkować i doszukiwać się cech wspólnych, łączyć struktury z czynnościami i to, co już umiecie z wiedzą świeżo nabywaną.
Zamiast nieudanych prób nauki na pamięć, spróbujcie układać sobie wszystkie informacje pod kątem ich hierarchii. Od ogółu do szczegółu. Świetnie może sprawdzić się tworzenie map myśli, gdzie od ogólnych zagadnień przechodzić będziecie do tych bardziej skomplikowanych i szczegółowych. Jest to o tyle fajne rozwiązanie, ponieważ prócz słów, które na owej mapie zapisujecie, możecie, a nawet powinniście zamieszczać rysunki, które będą Wam się z owym zagadnieniem kojarzyły. To zwiększa szansę na szybkie i skuteczne zapamiętanie. Nie zapomnijcie o pracy z kolorowymi flamastrami, które pozwolą Wam na rozróżnianie tematyki.
Sposobów na skuteczne przyswajanie tematu, jakim jest anatomia prawidłowa człowieka, jest naprawdę wiele. Musicie tylko chcieć się uczyć, wygospodarować na tę naukę odpowiednią ilość czasu i dostatecznie się ku tej nauce motywować. Tak więc wszystkich żądnych wiedzy zapraszamy do nauki i życzymy powodzenia!